יהלום

איך נקבע ערכו של היהלום?

כל מי שנמצא לפני רכישת טבעת אירוסין או כל תכשיט אחר אשר משובץ ביהלומים, מומלץ  לו, להבין תחילה כיצד נקבע ערך היהלום. ככלל, ישנם 4 פרמטרים אשר משפיעים על ערכו של היהלום – הניקיון, הצבע, החיתוך והמשקל – ארבעת פרמטרים אלו ידועים כ-C4: clarity, color, cut ו-carat.

ניקיון היהלום
כפי שההיגיון אומר, כך זה גם בפועל, ככל שהיהלום נקי יותר, כך הוא נחשב לאיכותי יותר וכמובן גם ליקר יותר. קיים סולם בינלאומי על פיו נהוג למדוד את ניקיון היהלום. חשוב לדעת, שיש פגמים חיצוניים ופנימיים שונים אשר עלולים לפגוע ביהלום לדוגמא, נאט – הוא סוג של גביש נוסף אשר צמח בתוך היהלום ולכן, נחשב לפגם פנימי ושריטה או נטייה, מהווים כפגמים חיצוניים אשר עלולים לאפיין את היהלום ולפגוע בערכו.

צבע היהלום
בעולם היהלומים, חוסר צבע נחשב כיתרון – ככל שהיהלום נקי וחסר צבע יותר, כך גם הוא יהיה יקר יותר. חשוב לציין, שישנם גם יהלומים צבעוניים המגיעים בגוונים כמו: כחול, ורוד, חום ואדום – והם נחשבים ליקרים ונדירים.

את צבע היהלום נהוג לדרג באמצעות אותיות, כך לדוגמא האות D מסמלת יהלום נקי ללא גוון. האות K מסמלת צבע קל מאוד והאות N צבע מתון (כמובן, שמלבד האותיות הללו, ישנן אותיות נוספות על הסקאלה).

משקל היהלום
משקל היהלום מסומן בקארט, כאשר כל קארט שכזה מהווה 200 מילגרם ממשקלו של היהלום –  0.2 גרם.

ככל שהיהלומים גדולים יותר וכחלק מכך הם גם שוקלים יותר, הם יהיו גם יקרים יותר. יש לשים לב, כי המונח קארט בעולם היהלומים, מציין פרמטר השונה מזה אותו מציין קארט בעולם הזהב.

חיתוך היהלום
תהליך חיתוך היהלום חייב להתבצע בצורה מקצועית ומדויקת, כאשר, נהוג לבצע את הפעולה באמצעות יהלום אחר. הסיבה לחשיבותו הגדולה של הדיוק, טמונה בעובדה שחיתוך היהלום ישפיע במידה רבה על שוויו הסופי. ככל שצורת היהלום תהיה מדויקת יותר וקרובה יותר למקור, כך היהלום יהיה יקר יותר.

איך נקבע מחיר היהלום?
מחיר יהלום נקבע בהתבסס על מחירון רפפורט (מחירון ייעודי המקובל בעולם היהלומים ודומה בקונספט שלו למחירון של מכוניות), כאשר המחירון מתבסס על ארבעת הפרמטרים המשפיעים אשר צוינו.

מיותר אולי לציין, כי גם בעולם היהלומים לנושא של ביקוש יש השפעה גדולה על המחיר – ככל שיש ביקוש גדול יותר, כך המחיר יהיה גבוה יותר – הדרישה יכולה להיות גם לסוג מסוים של יהלומים ובמקרה כזה, רק המחיר של הסוג הספציפי הזה, יעלה בהתאמה לביקוש.

כמובן, שגם למקום ממנו נקנה את היהלום, תהיה השפעה על המחיר – בכדי ליהנות מהמחיר הנמוך ביותר, ההמלצה היא לקנות את היהלום ממקום הקרוב ביותר למקור, עם כמה שפחות סוכני תיווך שעברו באמצע – כי כל סוכן שכזה גובה עמלה מסוימת, מה שמייקר את עלות היהלום.